Bilecik (il) Hakkında

Es Bilecik Evden Eve Nakliyat olarak, Bilecik (il) hakkında sizlere bilgi vermek istedik. Şehrimiz marmara bölgesinde bulunmaktadır. İl Nüfusu: 219.427’dir.[4] Bu nüfusun %82,6’sı şehirlerde yaşamaktadır (2016). İlin yüzölçümü 4.307 m²’dir. İlimizde rakım yüksekliği 513 m dir.

Merkez ilçe ile beraber 8 İlçe, 11 belediye, bu belediyelerde 61 mahalle ve ayrıca 245 köyü vardır. Şehrimiz birçok tarihi alanda ev sahipliği yapmıştır. Şeyh edebali türbesi ilçemizde bulunmaktadır. ( Daha fazla bilgi için adrese bakabilirsiniz. Bilecik marmara bölgesinin güney doğusunda yer almaktadır. Bir çok bölgenin kesiştiği yerde olan ilimiz oldukça çeşitli mevsimler özelliklerine sahiptir. Şehrin eski adı Belekoma olarak bilinir. Osmanlı medeniyetinin kurulduğu topraklardır.

Bilecik İlçeleri

  • Bozüyük
  • Gölpazarı
  • Söğüt
  • İnhisar
  • Yenipazar
  • Osmaneli
  • Pazaryeri
  • Merkez İlçe

Olarak yer alır.

Bozüyük

İlçe nufusu 75.566 kadardır. İlçemizin toplamda 14 mahallesi 44 köyü vardır. İlçemizde sanayi oldukça gelişmiştir ve büyük bir iş gücü oluşturmaktadır. Ankara İstanbul demir yolunun tam ortasında kalır ve stratejik olarak çok önemlidir. Yurdumuzun kuzeybatısında Bilecik ilinin ilçesidir. Kuzeyinde merkez ilçe, kuzeybatıda Pazaryeri ilçesi, Kuzeydoğuda Söğüt ilçesi, doğuda Eskişehir‘in İnönü ilçesi, güneyde Kütahya‘nın merkez ve Tavşanlı ilçeleri, güneybatıda Domaniç ilçesi ve batıda İnegöl ilçesi ile komşudur. Bozüyük posta kodu 11300’dür. Dikilitaş deresi, Karasu, Sarısu, Darıdere Barajı (yapay göl) ilçemizde bulunmaktadır. Marmara bölgesinde olmasına rağmen karasal bir iklime sahiptir. Asya ile Avrupa arasında bağlantı olması nedeniyle, zengin bir tarihe sahiplik eder.

Gölpazarı

İlçemizin nufursu 11.499’dur. Bilecik bölgesinin kuzeyinde yer alır. Tarih boyunça birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ilçemiz tarihi yapılarıyla günümüze ışık tutmaktadır. Osmanlı beyliğinin eline geçerek Türk hakimiyeti altına geçmiştir. Gölpazarı’nın da eski çağlardan beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilindiğine göre burada da höyüklerin olabileceği kesinleşmektedir. Malazgirt Meydan Muharebesi sonrasında ilçeye nufus akımları gerçekleşmiştir. Bilecik iline 55 kilometre uzaklıkta yer alan bölgemiz marmara iklimi etki alanındadır. 7 adet köyü bulunmaktadır. Son dönemlerde alt yapı çalışmaları hızla sonlandırılmış ve yerleşim bölgesine kazandırılmıştır.

Söğüt

Osmanlı devletinin ilk başkenti olarak bilinir. Kuzetbatı da yer alan ilçemiz tarihi açıdan çok zengin bir yapıya sahiptir. Nufusu 19.285 dir, ilçede türbeler bulunmaktadır bunlar Ertuğrul Gazi türbesi ve Dursun Fakih türleridir.

Turistik açıdan şenliklere ev sahipliği yapmaktadır. İnsanların akın akın ziyaret ettiği tarihi mekanları bulunmaktadır. Sanayi açısından zengindir çeşitli fabrikaları ile iş kolu oluşturmaktadır. Ayrıca ilçenin çıkışında bulunan Yüksek Okula ev sahipliği yapmaktadır. Tarım ekonomisi oldukça gelişmiştir özellikle çaltı ovasında seracılık faliyetleri yapılmaktadır. Sakin ve doğal güzellikleri ile ilçemiz gezip görülecek ilçelerin başında gelmektedir.

İnhisar

İlçe merkezine bağlı 9 köy ve 4 mahalleden oluşmaktadır. İlçeye bağlı tek belde Tarpak’tır. Nufusu 2.334 olarak belirlenmiştir. İlçe merkezi asayişi polis tarafından sağlanmaktadır. Söğüt’ten ayrılarak ilçe olmuştur. Komşu ilçeler Söğüt ve Yenipazar gibi ekonomik olarak Eskişehir’e bağlıdır.

Yenipazar

Eski adı Kırka olan Yenipazar 23 köy 4 mahalleye ev sahipliği yapmaktadır. Sakin bir ilçe olan yenipazar tarımcılık faliyetlerinde bulunmaktadır. 3.078 Nufusu bulunmaktadır. İnkiya mağrası, Yenipazar Kanyonu gezilecek önemli yerleridir.

Osmaneli

Güney Marmarada yer alan ilçemiz İznik ilçeleri ile çevrilidir. İlçe merkezinin nufusu 14.500’dür. Geçmişi M.Ö 1000 yıllarına dayanmaktadır. 1913 yılında Osmaneli adını almıştır. İlçede organize sanayi bölgesi bulunmaktadır. Tarım sektörü oldukça gelişmiştir. Meslek Yüksek Okuluna ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye pazarlarında satılan şeftali ve ayvanın %10’u Osmaneli topraklarında üretilmektedir. 27 köy 4 mahallesi vardır.

Pazaryeri

Marmara bölgesinde yer alan Pazaryeri ilçemiz sert ve karasal iklime sahiptir. Arazilerin büyük bir kısmı ormanlar ile kaplıdır. Arazilerin büyük kısmında şerbetçi otu tarımı yapılmaktadır. İlçe nufusu 10.583 olarak belirlenmiştir. Halkın en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Son yıllarda gelişen bir organize sanayi bölgesine sahip olmaktadır. Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır. Eski yerleşim yapısı ile kültürü hala yaşatmaktadır.

 

Bilecik evden eve nakliyat olarak sizlere İlimiz ve İlçelerimiz hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Bölgemize taşınmayı düşünen insanlar için faydalı olacağını düşündük. İlimizde kapsamlı evden eve nakliyat hizmeti vermekteyiz. Birçok iş planımız ile İlçelerimize 1000 üzerinde hizmet gerçekleştirdik. Hizmet kalitemizi yükselterek ilçelerimize nakliyat hizmeti veren tek kurumsal firma olmaktayız. 7/24 müşteri destek hattımız ile sizde bizden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz…